Кемпінг – це заняття та спосіб проведення вільного часу, який скоріше асоціюється з сезоном відпусток, коли ми пакуємо рюкзак і вирушаємо на природу. До озера, річки чи лісу. З приходом перших прохолодних ночей ми складаємо спальник і намет на полицю і чекаємо 8-9 місяців наступних літніх ночей. 

camping_mountainsgram_cz_1_(6)

Я з тих, хто в будь-яку пору року ночує в полі. Але це було не завжди так. Раніше я був у таборі лише влітку. Це було через мою недосвідченість, брак обладнання та відсутність відповідної компанії. Останній фактор досить важливий, але про це пізніше. З чого почати пізній осінній та зимовий похід? Перш ніж я почав регулярні походи у зимовий ліс, я трохи розширював свої звичайні можливості.

Спочатку я продовжив свої походи на травень і вересень. Ознайомився з обладнанням і снарядженням, перевірив, при яких температурах я починаю мерзнути, шукав дешевші альтернативи дуже дорогій «екіпіровці» і з часом розробив власний табірний набір. Я знав, що мені потрібно, що не потрібно брати, а що може стане в нагоді в екстрених ситуаціях.

camping_mountainsgram_cz_1_(1)

З часом настав момент для перших зимових вилазок. Власне, ще осінь (Andrzejkowo), але в горах (Masif Śnieżnik) – бо там я спав – сніг уже лежав, і мороз був досить сильний. Тоді для мене було важливо, щоб місце ночівлі було досить близько до моєї машини, щоб у разі потреби я міг швидко відступити та повернутися на стоянку. На щастя, нічого подібного не сталося і все пройшло за планом. Я мав із собою все необхідне і практично не брав непотрібного баласту. 

camping_mountainsgram_part_1_(2)

Отже, що я мав? Всупереч видимості, нічліг в зимових умовах не вимагає від нас великих вкладень. Я спав у двомісному наметі-іглу - і тут важливе зауваження - така конструкція досить висока (особливо, якщо це бюджетний сегмент) і легко піддається впливу вітру. Тому для табору варто вибрати місце, яке буде відносно захищене від вітру.

Також варто уважно озирнутися навколо і перевірити, чи немає поблизу сухих дерев і звисаючих гілок, які при сильніших поривах можуть впасти на наш намет. Я вистелив дно намету ковдрою для пікніка. Така ковдра, яка зверху вкрита тканиною, а знизу – шаром поролону. Це досить хороша ізоляція від землі, але недостатня. Також потрібен спальний мішок або самонадувний килимок.

camping_mountainsgram_cz_1_(3)

З власного досвіду я не рекомендую надувний матрац - він має набагато нижчі теплоізоляційні властивості, ніж два рішення, згадані вище. Але, можливо, є якийсь космічний матрац, про який я не знаю, який добре захищає від холодної землі. Я використовую самонадувний килимок. І тут варто звернути увагу на певний коефіцієнт, який називається R-Value.

Не буду вдаватися в подробиці, але для зимового кемпінгу рекомендуються килимки зі значенням 4 і більше. У килимках з коефіцієнтом нижче 4 ми відчуваємо холод від землі.

camping_mountainsgram_cz_1_(4)

Останньою річчю з мого переносного будинку був спальний мішок. І тут я теж не дуже вклався. Я використовую спальний мішок із синтетичним наповнювачем, який забезпечує комфортну температуру для сну чоловіка в діапазоні від -9 до -17 градусів Цельсія. Гранична температура -37 градусів, але ніколи не розраховуйте на це. Це характеристика, яка дозволяє нам пережити ніч, з наголосом на слові ВИЖИТИ.

У всякому разі, спальний мішок, як і намет, обійшлися мені приблизно в 400 злотих за штуку. Правда, я сумніваюся, що при -17 градусах я буду добре спати в спальному мішку, але при -10 було достатньо непогано.

camping_mountainsgram_cz_1_(5)

Пам’ятайте, однак, що спальний мішок має особливу конструкцію та певний принцип роботи. Тому не варто класти в спальний мішок занадто багато одягу. Наприклад, навіть при мінусовій температурі я сплю тільки в термоактивній білизні. Спальник не нагрівається сам по собі. Ми зігріваємо його своїм тілом, і якщо ми перекриємо джерело тепла, одягнувши додаткові шари одягу, ізоляція не зможе працювати належним чином, і нам просто буде холодно. Розмір спальника також має значення. Занадто великий створить великий простір всередині, який буде довше нагріватися і швидше охолоджуватися. Занадто маленький не дозволить нам створити теплу повітряну подушку, і при кожному русі ми будемо «вичавлювати» тепле повітря зі свого спальника через отвір в області обличчя.